featured

Hazine 24,2 milyar TL borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kasım ayı iç borçlanma programı kapsamında gerçekleştirdiği iki tahvil ihraç işlemi ile başarıyla tamamladı. İlk olarak, 5 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 15,54 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin ilk ihracı gerçekleştirilirken, aynı dönemde 7 yıl vadeli değişken faizli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvili yeniden ihraç edildi. Toplamda, bu işlemlerle Hazine ve Maliye Bakanlığı 11,7 milyar TL’lik borçlanma sağladı.

5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ilk ihracına gelen 12,5 milyar TL’lik teklife karşın, satış tutarı 3,65 milyar TL oldu ve bileşik faiz yüzde 35,68 olarak gerçekleşti.

Öte yandan, 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin yeniden ihracında 16,6 milyar TL’lik teklif karşılığında satış tutarı 8,03 milyar TL oldu, dönemsel faiz ise yüzde 9,43 seviyesinde gerçekleşti.

İhale öncesinde ise Hazine ve Maliye Bakanlığı, piyasa yapıcılar ve kamudan toplamda 12,5 milyar TL borçlanarak başarılı bir finansman sağladı. 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ilk ihracı öncesinde piyasa yapıcılardan gelen 3,56 milyar TL’lik teklifin ardından satış tutarı 2,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı şekilde, 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin yeniden ihracı öncesinde piyasa yapıcılardan gelen 8,66 milyar TL’lik teklife karşılık satış tutarı 4 milyar TL oldu. Bu tahvilin kamuya satışı ise 3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Hazine 24,2 milyar TL borçlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!