featured

Hareketli Ortalama (MA) Nedir?

Hareketli ortalama finansal bir enstrümanın belirli dönemdeki fiyatının ortalaması alınarak hesaplanan bir göstergedir. Hareketli ortalamalardan teknik analiz yaparken yararlanılır. Hareketli ortalamaların asıl amacı gelecekteki fiyata ışık tutmak değil mevcut duruma yönelik analizi ortaya koymaktır. Hareketli ortalamalar gecikmeli göstergelerdir.

Hareketli ortalamalar bollinger bantları, MACD gibi pek çok indikatörde hesaplama sırasında kullanılır.

3 çeşit hareketli ortalama vardır;

  1. Basit Hareketli Ortalama (SMA)
  2. Ağırlıklı Hareketli Ortalama (EMA)
  3. Üstel Hareketli Ortalama (WMA)

Hareketli Ortalama Nasıl Hesaplanır?

Hareketli Ortalama n tane fiyatın ortalaması alınarak hesaplanır. 500 birim zamanlık hesaplanan bir hareketli ortalama 50 birim zamanlık hesaplanan bir hareketli ortalamaya göre daha ağır hareket etmekte ve daha gecikmeli sonuçlar vermektedir.

Kısa vadeli yatırımlar yapan yatırımcılar, kısa vadeli hareketli ortalamaları, uzun vadeli yatırımlar yapan yatırımcılar ise uzun vadeli hareketli ortalamaları kullanmaktadır.

Hareketli Ortalama Grafiği Nasıl Okunur?

Hareketli ortalamalar formül kullanılarak birim zamanlık hesaplanır. Her birim zamanın kapanışı grafikte yer alan bir noktaya denk gelir. Noktaların birleşmesiyle beraber ortaya trend çizgisi çıkar. Her birim zamanın kapanışı trend çizgisi üzerinde etkilidir.

hareketli ortalama (ma) nedir? 1

Basit Hareketli Ortalama (SMA) Nedir?

Hareketli ortalamalar içerisinde en çok kullanılan hareketli ortalama türü basit hareketli ortalamalardır.

Basit hareketli ortalamalar belirli dönemde ki belirli birim zamanlık kapanış fiyatları ortalaması alınarak hesaplanır.

Örneğin 10 birim zamanlık basit hareketli ortalama, ürünün kapanış fiyatının 10 birim zaman boyunca toplanarak 10’a bölünmesiyle ortaya çıkar.

Basit hareketli ortalamalar kısa vadeli teknik analizlerde kullanılır. Basit hareketli ortalamanın uzun vadeli bir teknik analizde kullanılması hatalı sonuçlar ortaya çıkmasına yol açar.

Ağırlıklı Hareketli Ortalama (WMA) Nedir?

Ağırlıklı hareketli ortalamayla bir finansal enstrüman hesaplanırken son birim zamanlardaki rakamlar daha fazla dikkate alınır.

Ağırlıklı ortalama hesaplamasında n bir önceki birim zaman sayısıyla (n-1) daha önceki birim zaman sayısı da (n-2) şeklinde alınır. Sonrasında çarpanların toplamına bölünür.

hareketli ortalama (ma) nedir? 2

Üstel Hareketli Ortalama (EMA) Nedir?

Finansal bir ürünün belirli bir dönem içerisinde ki fiyat hareketlerinin ortalaması alınarak hesaplanır. Yakın dönemde ki fiyat hareketlerine daha fazla ağırlık verilerek hesaplanır.

EMA = K x (Güncel Fiyat – Bir Önceki EMA) + Bir sonraki EMA

K (Ağırlık faktörü) = 2/(birim zaman sayısı+1)

Hareketli Ortalama (MA) Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!