featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Finansal Hizmetler Güven Endeksi haziranda azaldı

Finansal Hizmetler Güven Endeksi haziranda azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2024 yılı Haziran ayına ilişkin Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi’ni (FHGE) yayımladı. Verilere göre, FHGE, Haziran ayında bir önceki aya kıyasla 10,8 puanlık bir düşüşle 149,5 seviyesine geriledi.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi’nde Düşüş

Finansal sektörde faaliyet gösteren 142 kuruluşun yanıtları temel alınarak oluşturulan FHGE, Haziran ayında bir önceki aya göre 10,8 puan düşerek 149,5 oldu. Anket sonuçlarına göre, FHGE’nin düşüşünde iş durumu, hizmetlere olan talep ve gelecek 3 aya ilişkin talep beklentileri gibi alt endekslerdeki azalmalar etkili oldu.

İş Durumu ve Talep Beklentilerinde Zayıflama

FHGE’yi oluşturan alt endeksler incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu, hizmetlere olan talep ve gelecek 3 aya yönelik talep beklentilerinin tümü FHGE üzerinde olumsuz etki yarattı. Son 3 ayda iş durumunda iyileşme olduğunu belirten katılımcıların oranı azalırken, hizmetlere olan talepte artış olduğunu belirten katılımcıların oranı da düştü. Ayrıca, gelecek 3 aya yönelik talep beklentilerinde de zayıflama gözlendi.

İstihdam Beklentileri Karışık Seyrediyor

İstihdama ilişkin değerlendirmelerde ise son 3 ayda istihdamda artış olduğunu bildiren katılımcıların oranı zayıfladı. Ancak, gelecek 3 ayda istihdamda artış bekleyenlerin oranında artış gözlendi, bu da geleceğe yönelik istihdam beklentilerinde kısmi bir iyileşme olduğunu gösteriyor.

Sektörel Güven Endeksleri Değerlendirmesi

2024 yılı Haziran ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler bazında değerlendirildiğinde, önemli düşüşler dikkat çekti. “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe 10,8 puan, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” sektöründe 9,5 puan ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe ise 21,6 puan azalış kaydedildi.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi haziranda azaldı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!