featured

Reel kesim güven endeksi haziranda geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2024 dönemine ait İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı.

Buna göre, Haziran ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 1,9 puan azalarak 100,5 seviyesinde gerçekleşti.

Endeks Nisan ayında 106,1 ile dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkmış, Mayıs ayında 105,4 değerini alarak dokuz ayın zirvesinden inmişti.

TCMB’nin açıklamasına göre:

  • Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir güçlenirken, iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyir zayıfladı.
  • Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler güçlenirken, mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıfladı.
  • Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında artış beklentileri zayıfladı. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcaması ve gelecek üç aydaki istihdam artış beklentileri de zayıfladı.
  • Ortalama birim maliyetlerde gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlenirken, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıfladı. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentileri de zayıfladı.
  • Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak yüzde 53,6 seviyesinde gerçekleşti.
0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Reel kesim güven endeksi haziranda geriledi
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!