featured

Fed, faiz kararını bugün açıklıyor

ABD’deki enflasyon sorununu ele almak amacıyla Fed, para politikası faizini yükseltme eğilimini gösteriyor. Bugün, Fed’in yeni faiz kararı merakla bekleniyor ve piyasalar bu karara büyük bir ilgi gösteriyor.

Federal Rezerv (Fed), bu akşam saat 21:00’de para politikası kararını açıklayacak. Ardından, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yakından takip edilecek.

Dünya genelinde gözler bir kez daha Fed’in alacağı kararlara çevrilmiş durumda. Son dönemde açıklanan bir dizi makroekonomik veri, ekonominin hala güçlü olduğuna işaret etse de, Fed’in politika faizini sabit tutacağına dair kesin bir beklenti hakim.

Fed, ekim toplantısında politika faiz aralığını yüzde 5,25-5,50 seviyelerinde sabit tutmuştu. Bu, Haziran 2022’den bu yana faiz artıran Fed’in, 15 ay sonra faiz aralığını değiştirmemesi anlamına geliyor.

Ancak, Fed’in aralık ve ocak aylarında faiz artırma olasılığı hala gündemde bulunuyor. Politika metni ve Fed Başkanı Powell’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar, gelecek döneme yönelik olası politika sinyalleri açısından büyük bir öneme sahip.

Fed, faiz kararını bugün açıklıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!