featured

Fed bilançosunda küçülme mesajları

Fed’in sıkılaşma döngüsündeki sona yaklaşımına dair fiyatlamalar devam ederken, yeni Fed guvernörlerine göre merkez bankasının bilançosu önemli ölçüde küçülebilir.

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve diğer iki Fed guvernörü, ABD’li bir senatöre verdikleri cevapta, bilançonun ne kadar küçüleceğine dair belirsizlik olmasına rağmen, varlıkların hala “önemli ölçüde daha fazla” azaltılabileceğini ifade ettiler.

Jefferson, 14 Kasım tarihli bir mektupta Florida Cumhuriyetçi Senatörü Rick Scott’a, “Bilançomuzun büyüklüğü, sonuçta halkın yükümlülüklerimize, özellikle de para birimi ve rezervlere olan talebine bağlı olacaktır” diye belirtti.

Jefferson, “Bu talebin ne olacağını önceden belirleyemiyoruz, dolayısıyla bilançomuz için belirli bir dolar değeri hedeflemiyoruz” dedi, ancak bilançonun önemli ölçüde daha fazla küçültülebileceğini vurguladı.

Fed’in diğer iki yeni üyesi Adriana Kugler ve Lisa Cook da Scott’a yazdıkları mektupta benzer ifadeler kullandılar.

ABD merkez bankasının bilançosu, pandemi sırasında mali piyasaları istikrara kavuşturmak ve ekonomiyi desteklemek amacıyla Hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri satın almasıyla büyüyerek 2022’nin başlarında yaklaşık 9 trilyon dolarlık bir rekora ulaştı.

Fed, geçen yıl bilançosunu küçültmeye başlamasından bu yana tahvil varlıklarını yaklaşık 1 trilyon dolar azalttı. Şu anda yetkililer, bankacılık sistemindeki rezervlerin 2019’da ortaya çıkan bir sorun olan çok altına düşmeden önce bilanço küçültmeyi durdurmayı düşünüyorlar.

Fed bilançosunda küçülme mesajları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!