featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Faiz kararı sonrası piyasalarda son durum – 23 Mayıs 2024

Faiz kararı sonrası piyasalarda son durum – 23 Mayıs 2024

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün yaptığı açıklamada faiz oranlarını %50 seviyesinde sabit bıraktı. Bu karar, piyasaların öngördüğü yönde geldi.

Merkez Bankası’nın açıklamasında, Kurulun, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini dikkate alacağı vurgulandı. Ayrıca, politika kararlarının enflasyonu orta vadede %5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlamaya odaklanacağı belirtildi. TCMB, fiyat istikrarını sağlama amacıyla elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacağını ifade etti.

Faiz kararının açıklanmasının ardından döviz piyasasında dolar kuru kısa bir süreliğine 32,12 TL’ye kadar geriledi, ancak daha sonra 32,2 seviyelerine doğru yatay seyretti. Euro/TL paritesi de benzer bir şekilde, 35 seviyesinin altına inerek zayıf fiyat hareketleri sergiledi.

Gram altın fiyatları gün içinde 2.438 TL’ye kadar düştükten sonra karar öncesi seviyelere yükseldi ve bu seviyede destek bulmaya devam ediyor.

BIST 100 endeksi, TCMB’nin kararını açıklamasıyla birlikte bir miktar volatilite yaşadı. İlk tepki olarak 10.884 puana gerileyen endeks, daha sonra yönünü yukarı çevirerek günün zirvesini 10.972 puanda belirledi. Şu anda %0,25 oranında kısmi bir değer artışıyla 10.920 puan bandında hareket ediyor.

Faiz kararı sonrası piyasalarda son durum – 23 Mayıs 2024
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!