featured

Euro Bölgesi’nde üretici enflasyonu geriledi

Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) şubatta enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yıllık bazda %13,2 artarak en yüksek seviyesine ulaştı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre, geçen ay ÜFE, ocak ayındaki %15,1’in ardından gerileme kaydetti. AB’de ise ÜFE, şubatta bir önceki aya kıyasla %0,6 geriledi ancak geçen yılın aynı dönemine göre %14,5 arttı.

Şubat ayında Euro Bölgesi’nde ÜFE, aylık bazda %0,5 düşüş yaşadı. Piyasa beklentileri, ÜFE’nin aylık bazda %0,3 düşeceği ve yıllık bazda ise %13,3 artacağı yönündeydi. Ancak son veriler, Euro Bölgesi’nde yıllık ÜFE’nin beklentilerin altında gerçekleştiğini gösteriyor.

ÜFE’deki artışta enerji fiyatlarındaki yükseliş etkili oldu. Şubat ayında Euro Bölgesi’nde yıllık bazda üretici fiyatları enerji sektöründe %17,4 artış gösterdi. Bu alanda ÜFE artışında Macaristan %56,1 ile ilk sırada yer alırken, Letonya %37,4, Slovakya %33,8, Romanya %27,5 ve Polonya %24,1 ile izledi.

ÜFE artışı diğer ülkelerde de yaşandı ancak oranları farklılık gösterdi. Almanya’da yıllık ÜFE artışı %16,4, Fransa’da %15,7, İtalya’da %10 ve İspanya’da %7,9 olarak kaydedildi.

Euro Bölgesi’nde üretici enflasyonu geriledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!