featured

Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi sert düştü

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nin mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim verilerini Ocak ayına dair açıkladı.

Ocak ayında Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, bir önceki aya kıyasla yüzde 3,2 oranında gerileyerek dikkat çekti. Bu düşüşle birlikte, Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi aralık ayına göre yüzde 3,2, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,7 azaldı. Beklentilerin üzerindeki bu veri, piyasa analistleri tarafından dikkatle takip ediliyor.

Avrupa Birliği’nde ise Ocak ayında sanayi üretimi aylık bazda yüzde 2,1 oranında düşerken, yıllık bazda ise yüzde 5,7 azaldı. İrlanda’da aylık bazda yüzde 29’luk büyük bir düşüş gözlemlenirken, Malta ve Estonya da sırasıyla yüzde 9,4 ve yüzde 6,6 oranında gerileme yaşadı.

Yıllık bazda en büyük düşüş ise İrlanda’da yüzde 34,1 ile kaydedildi. Estonya yüzde 8,6’lık bir düşüşle ikinci sırada yer alırken, Bulgaristan yüzde 7,6 ile üçüncü sırayı aldı. Bu veriler, AB ülkelerindeki sanayi üretimindeki genel düşüşü yansıtıyor ve bölgesel ekonomik durum üzerindeki etkileri değerlendirmek adına önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi sert düştü
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!