featured

Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık kararı

Türkiye Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sistemindeki TL likiditesini güçlendirmek amacıyla mevduat faizlerinde etki yaratacak yeni zorunlu karşılık adımları açıkladı.

Bugün yapılan değişiklikle birlikte, TCMB zorunlu karşılıkların uygulama talimatlarını güncelledi. Bankacılara göre, getirilen bu değişikliklerle birlikte zorunlu karşılıkların bloke olarak tesis edilmesi, TL likiditesini sıkılaştırarak mevduat faizlerinde artışa neden olacak.

Yeni uygulama 15 Mart’ta başlayacak ve 5 Ocak 2025 tarihine kadar devam edecek. Ayrıca, TCMB’nin kısa vadeli TL mevduatları için faiz ödemesi uygulamasının da 16 Mart itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtildi.

TCMB’nin uygulama talimatındaki değişikliklere göre:

  • TCMB, serbest hesaplarda ortalama olarak tesis edilen TL zorunlu karşılıkların bir kısmını bloke hesaplarda tesis etme kararı aldı.
  • Aktif büyüklüğü 500 milyar TL üzerinde olan bankalar, TL yükümlülükleri için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yüzde 25’ini bloke olarak tesis edecek.
  • Aktif büyüklüğü 100 milyar TL üzerinde olan bankalar ise TL yükümlülükleri için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yüzde 15’ini bloke hesaplarda tutacak.
  • TCMB, zorunlu karşılıklara üç ayda bir faiz ödenmesi uygulamasına bir aydan kısa vadeli mevduatları da dahil etti.
Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık kararı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!