featured

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet sektörü ekonomiye yönelik olumsuz sinyaller veriyor

Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi’nde PMI rakamları beklentilerin gerisinde kaldı hem imalat hem de hizmet sektörü son ayda yavaşlama gösterdi. Bölgenin en güçlü ekonomisine sahip olan Almanya’da imalat PMI 54,8’den 52’ye düşerek Ağustos 2020 sonrası en düşük düzeyi gördü. İmalat sektöründe yaklaşık iki senenin en kötü dönemi yaşandı.

2021 yılının son çeyreğinde salgına bağlı kısıtlamaların etkisiyle gerileyen ancak baharda tekrar yükselen Hizmet PMI, Haziran’da 52,4’e gerileyerek Ocak ayı sonrası en kötü dönemi yaşadı.

Fransa’da imalat sektörü son ayda keskin bir düşüş yaşadı ve PMI 54,6’dan 51’e düştü. Bu düzey Aralık 2020 sonrası en düşük olarak kaydedildi. Hizmet PMI tarafında da benzer bir ser düşüş söz konusu, PMI 58,3’ten 54,4’e düştü.

Euro Bölgesi’nde imalat PMI 52 düzeyine inerek Eylül 2020 sonrası en düşük düzeye, hizmet PMI ise 56,1’den 52,8’e oldukça sert düşüş yaşadı.

Bölge ve bölgeye bağlı ülkelerde imalat sektöründe düşüş olmasının temel nedeni yükselen maliyetler ve enerji fiyatları olurken hizmet sektöründe de yine enflasyon etkisi var. Göstergeler 50 büyüme eşiği üzerinde kalsa da son dönemin en zayıf sürecinde.

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet sektörü ekonomiye yönelik olumsuz sinyaller veriyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!