featured

Euro Bölgesi 3. çeyrekte daraldı

Euro Bölgesi ekonomisi, 2023’ün üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 daralma yaşadı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin ve Avrupa Birliği’nin ikinci çeyrek büyüme oranlarına dair nihai verileri açıkladı, bu da öncü verileri doğruladı. Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), 2023’ün üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daraldı.

Bu dönemde, Euro Bölgesi’nde GSYH, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 artış gösterdi. Ekonomistlerin beklentileri çeyreklik bazda değişim öngörmese de yıllık bazda yüzde 0,2’lik bir artış öngörmüştü.

Verilere göre, Fransa’da çeyreklik bazda yüzde 0,1, İspanya’da yüzde 0,3 ve Belçika’da yüzde 0,5 büyüme kaydedilirken, Almanya’da yüzde 0,1’lik bir düşüş, İtalya’da büyüme eksikliği ve Avusturya, Portekiz, İrlanda, Estonya ve Litvanya’da daralma görüldü.

İlginç bir gelişme olarak, genel zayıflayan ekonomik tabloya rağmen, Euro Bölgesi’nde istihdam çeyreklik bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 1,4 arttı.

Euro Bölgesi 3. çeyrekte daraldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!