featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. ENAG mayıs ayı enflasyonunu açıkladı

ENAG mayıs ayı enflasyonunu açıkladı

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), mayıs ayına ilişkin enflasyon verilerini kamuoyuyla paylaştı. ENAG’ın verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) mayıs ayında yüzde 5,66 oranında arttı. Son 12 aylık dönemde ise E-TÜFE’deki artış yüzde 120,66 olarak kaydedildi.

Akademisyenler ve ekonomistler tarafından bağımsız olarak oluşturulan ENAG, mayıs ayı enflasyon araştırmalarının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) mayıs ayında yüzde 5,66 artış gösterdi. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 120,66 oldu.

Ev Eşyasında En Yüksek Artış

TÜİK alt grupları dikkate alındığında, en yüksek fiyat artışı yüzde 11,39 ile “Ev eşyası” kaleminde görüldü. “Ev eşyası” kalemini, yüzde 11,11 artışla “Giyim ve ayakkabı” izledi.

ENAG, nisan ayı enflasyon oranını ise yüzde 5,02 olarak açıklamıştı. ENAG verilerine göre, nisan ayında E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı yüzde 124,35 olarak gerçekleşmişti.

İstanbul’da Enflasyon Artışı

Öncü göstergeler, mayıs ayında enflasyonun artış eğiliminde olduğunu işaret ediyordu. İstanbul Ticaret Odası (İTO), kentte mayıs ayında bir önceki aya göre perakende fiyatların yüzde 3,59, toptan fiyatların ise yüzde 2,59 arttığını bildirdi. Yıllık bazda ise perakende fiyatlarda yüzde 82,20, toptan eşyada yüzde 61,21 oranında artış kaydedildi.

ENAG mayıs ayı enflasyonunu açıkladı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!