featured

ABD bütçe açığı şubatta yüzde 13 yükseldi

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD, mali verileriyle küresel ekonomilere yön veriyor. ABD federal hükümetinin şubat ayına ilişkin bütçe açığı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 artarak 296 milyar dolara ulaştı.

Hazine Bakanlığı, enflasyon verilerinin ardından şubat ayına ait bütçe dengesi raporunu kamuoyuyla paylaştı. Rapor, ABD federal hükümetinin bütçe açığının, geçen yılın şubat ayına göre yüzde 13’lük bir artışla 296 milyar dolara çıktığını ortaya koydu.

2023 mali yılında ABD’nin bütçe açığı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 23 artarak endişe yaratmış ve 1,7 trilyon dolara ulaşmıştı. Şubat ayındaki bu yeni artış, mali durumla ilgili genel endişeleri daha da körükleyebilir.

1 Ekim 2023’te başlayan ve 30 Eylül 2024’te sona erecek mali yılın 5. ayında, federal hükümetin bütçe açığı 296 milyar dolar olarak hesaplandı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 262 milyar dolardı. Böylece bütçe açığı, şubatta geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 13 arttı. Piyasa beklentisi ise bu dönemde 298,5 milyar dolarlık bir açık öngörüyordu.

Hükümetin gelirleri şubatta yüzde 3 artarak 271 milyar dolara ulaşırken, harcamalar yüzde 8 artış göstererek 567 milyar dolara çıktı. Mali yılın ilk 5 ayında toplam bütçe açığı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artarak 828 milyar dolara yükseldi. Harcamalar yüzde 9 artış gösterirken, gelirler yüzde 7 artarak yaklaşık 1 trilyon 856 milyar dolara ulaştı.

ABD bütçe açığı şubatta yüzde 13 yükseldi
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!