featured

Emekliye refah payında 2 formül : En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Milyonlarca emekli, Temmuz ayındaki zam ve ek iyileştirmelerle ilgili gelişmeleri heyecanla bekliyor.

Ak Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere refah payı verilmesiyle ilgili şu anda net bir açıklama yapmanın erken olduğunu belirtti ve Temmuz ayını beklemek gerektiğini vurguladı.

Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri, kök aylıklarına ilk 6 aylık enflasyon oranında bir zam alacaklar. Memur emeklileri ise yüzde 10’luk bir artışın yanı sıra, ilk yarıdaki enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı için fark alacaklar. Kesin zam oranları, 3 Temmuz’da enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belirlenecek ve ardından refah payıyla ilgili kararlar alınacak.

Refah Payı, emeklilerin kök aylıklarına eklenerek uygulanacak. Eğer refah payı mevcut ise, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin kök aylıklarına ilk 6 aylık enflasyon oranı üzerine eklenmiş refah payı yansıtılacak. Bu tutara ek olarak, yeni aylığın yüzde 4 ila 5’i oranında ek ödeme yapılacak. Eğer bu iki ödemenin toplamı taban tutarın altında kalırsa, Hazine desteğiyle (5510 Ek 19 ödemesi) taban tutar tamamlanacak.

En düşük memur emeklisi aylığı, Temmuz zammı yüzde 20.5 olursa 14.741 liradan 17.762 liraya yükselecek. Eğer artış refah payı ve zam oranıyla yüzde 26’ya yükseltilirse, aylık 18.573 liraya; yüzde 30 yapılırsa ise 19.163 liraya ulaşacak.

Emekliye refah payında 2 formül : En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!