featured

ABD’de enflasyon beklentilerin altında

ABD’de yayımlanan enflasyon verilerine göre, Nisan ayında tüketici fiyatları beklenenin biraz altında artış gösterdi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın raporuna göre, tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine kıyasla %3,4 oranında yükseldi.

Piyasa beklentileri, enflasyonun önceki ay %3,5 olan artış hızının %3,4’e gerileyeceği yönündeydi ve bu beklenti paralelinde gerçekleşti.

Aylık bazda ise tüketici fiyatları, %0,3 artışla beklenenin biraz altında kaldı. Önceki ay %0,4 olan artışın aynı seviyede olacağı öngörüsüne rağmen, gerçekleşen rakam piyasa tahminlerini biraz geride bıraktı.

Gıda ve enerji fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon ise aylık %0,3 ve yıllık %3,6 olarak kaydedildi. Analistler, çekirdek enflasyonun aylık %0,3 ve yıllık %3,6 artış göstereceği öngörüsünde bulunmuşlardı ve bu tahminler doğrulandı.

Enerji fiyatları aylık %1,1 artarken, yıllık bazda %2,6 yükseldi. Gıda fiyatları ise aylık bazda değişmeksizin, yıllık bazda %2,2 artış gösterdi.

Aynı dönemde reel ortalama haftalık kazançlar %0,4 düşüş kaydetti. Bu veriler, ülkedeki ekonomik durumun çeşitli sektörlerdeki fiyat artışları ve iş gücü piyasasındaki dalgalanmalarla şekillendiğini gösteriyor.

ABD’de enflasyon beklentilerin altında
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!