featured

Emekliye 3 bin lira bayram ikramiyesi Resmi Gazete’de : Bayram ikramiyesi ne zaman yatacak?

3 bin liralık emekli ikramiyesi düzenlemesini de içeren yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim öncesi müjdesini verdiği emekli ikramiyesi artışını içeren yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Emeklilerin bayram ikramiyeleri 2 bin liradan 3 bin liraya yükseltildi. Yasa teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından, bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak resmiyet kazandı. Bu düzenleme, Ramazan ve Kurban Bayramı’nda emeklilere verilecek ikramiyeleri kapsıyor.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamasına göre, Ramazan Bayramı’nın ilk günü 10 Nisan’da olduğu göz önüne alındığında, emekli bayram ikramiyeleri bayramdan önceki hafta, yani 1-9 Nisan tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMLERE ALACAK?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı alanlar ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar, şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri, bayram ikramiyesinden yararlanacak.

Kamuoyunda “8. Yargı Paketi” olarak bilinen yasa, emekli ikramiyeleri ve örgüt adına suç işleme konularında düzenleme getiriyor. Emekli ikramiyeleri 2 bin TL’den 3 bin TL’ye çıkarılırken, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili, bağımsız bir suç olarak düzenleniyor. Bu suçu işleyenler 2 yıl 6 aydan 6 yıla kadar cezalandırılacak. Hüküm, silahlı örgütlerle bağlantılı olarak uygulanacak. Ayrıca, 1 Haziran’dan geçerli olmak üzere bir günlük adli para cezası alt sınırı 20 TL’den 100 TL’ye, üst sınırı ise 100 TL’den 500 TL’ye çıkarılıyor.

Emekliye 3 bin lira bayram ikramiyesi Resmi Gazete’de : Bayram ikramiyesi ne zaman yatacak?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!