featured

Deutsche Bank’tan Türkiye için faiz tahmini

Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) mart ayındaki faiz kararına ilişkin beklentilerini revize etti. Banka, Türkiye’deki enflasyon dinamiklerindeki kötüleşme nedeniyle politika faizi tahminini güncelledi.

Analistler, Mart ayındaki TCMB toplantısında 500 baz puanlık faiz artışının “yüksek ihtimal” olduğunu belirterek, faizin mevcut yüzde 45 seviyesinden yüzde 50’ye çıkabileceği öngörüsünde bulundu. Deutsche Bank, bu değişiklikte ekonomideki zorlukların etkili olduğuna ve Fitch’in son kredi notu artışının ortodoks politikaların bir yansıması olduğuna dikkat çekti.

Analiz raporunda, “Politikalar doğru yönde ilerliyor, ancak kısa vadede ekonomideki zorluklar devam ediyor. Kalıcı enflasyonist baskılar ve bankanın net rezervlerindeki belirgin düşüş gibi faktörler etkili. Ayrıca, yaklaşan yerel seçimler belirsizlik yaratıyor ve TL’deki değer kaybının döviz talebini artırma endişesi bulunuyor” denildi.

Uzun vadeli perspektifte, Deutsche Bank analistleri, TCMB’nin son çeyreğe kadar beklemesini ve faiz indirimlerinin kademeli bir şekilde gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. Bankanın yıl sonu politika faizi tahmini ise yüzde 45 olarak güncellendi.

Deutsche Bank’tan Türkiye için faiz tahmini
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!