featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Emeklilere ara zam yapılacak mı? Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Yeni vergi sistemi nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıkladı

Emeklilere ara zam yapılacak mı? Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Yeni vergi sistemi nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıkladı

Hükümetin Orta Vadeli Program’ında yer alan vergi gelirlerinin gelecek yıl yüzde 73,2 artması tahmini, gelecekteki vergi artışları hakkında soruları beraberinde getirmişti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, vergi gelirlerindeki artışın nasıl sağlanacağını açıkladı ve doğrudan vergilerde artış sinyali verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan 2024 yılında vergi gelirlerinin yüzde 73,2 artması öngörüsüne yönelik açıklamalarda bulundu.

emeklilere ara zam yapılacak mı? kıdem tazminatı kalkıyor mu? yeni vergi sistemi nasıl olacak? cumhurbaşkanı yardımcısı cevdet yılmaz açıkladı 1

Yılmaz, “Vergi oranları mı artırılacak, 2024’te nasıl vergiler göreceğiz?” sorusuna, “Vergi gelirlerindeki artış her zaman vergilerdeki artışla olmak durumunda değil” şeklinde yanıt verdi ve vergi geliri artışını dört etkenle açıkladı.

İlk olarak, bütçe açığını azaltmak amacıyla alınan önlemlerin vergi gelirlerini artıracağını belirtti. İkincisi, kayıt dışı ekonomi ile mücadele kararlılığının vergi gelirlerini olumlu etkileyeceğini ifade etti. Yılmaz, “Bunun birtakım vergi gelirlerimiz üzerinde etkilerini bekliyoruz” dedi.

Diğer iki etken ise “tahakkuk tahsilat oranlarını artırıcı idari tedbirler” ve “enflasyon” olarak belirlendi. Yılmaz, “Dolayısıyla bütün bunlar vergi gelirlerinde hiçbir oransal değişme yapmasanız bile toplam vergi gelirinizde bir farklılık oluşturacak. Dördüncüsü de tabii enflasyon… Enflasyon dediğiniz hadise kamunun giderlerini arttırdığı gibi gelirlerini de artırıyor. Vergi gelirlerini de artırıyor. Oradan da gelecek katkılar var. Dolayısıyla bütün bunlarla birlikte baktığınızda vergi gelirlerindeki artışı, büyük oranda en azından izah edebiliriz diye düşünüyorum” diye ekledi.

emeklilere ara zam yapılacak mı? kıdem tazminatı kalkıyor mu? yeni vergi sistemi nasıl olacak? cumhurbaşkanı yardımcısı cevdet yılmaz açıkladı 2

Ayrıca, vergi reformu tartışmalarına da değinen Yılmaz, doğrudan vergilerin payının artırılması gerektiğini ve bu durumun sosyal adalet açısından önemli olduğunu belirtti. Yılmaz, “Her zaman vergi gelirleri, oran artınca artacak diye bir kural da yok. Dengeli bir şekilde tüm toplumsal kesimlere bunu yayabilirseniz bazen vergi oranlarını bir miktar düşürseniz bile toplam vergi tahsilatını artırabilirsiniz” dedi ve kayıt dışılıkla mücadeleyi vurguladı.

Yılmaz ayrıca, büyüme ve enflasyon arasındaki ilişkiye de değinerek, güvenilir bir ortamın oluşturulmasıyla hem enflasyonun düşürülebileceğini hem de büyümenin sürdürülebileceğini söyledi. Büyümenin bileşenlerini değiştirerek, arz, yatırım, üretim ve ihracata ağırlık vermenin büyüme ile enflasyon arasındaki dengeyi sağlayabileceğini ifade etti.

Ayrıca, Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan serbest kur rejimi hedefine ilişkin, belirli bir kur hedeflerinin olmadığını ve kurla ilgili kesin bir rakamın açıklanmadığını söyledi. Ancak, seçimlerden sonra büyük bir kur değişikliği beklenmemesi gerektiğini belirtti ve mevduatların Türk lirası bazlı araçlara yönlendirilmesinin istikrarı sürdüreceğini vurguladı.

emeklilere ara zam yapılacak mı? kıdem tazminatı kalkıyor mu? yeni vergi sistemi nasıl olacak? cumhurbaşkanı yardımcısı cevdet yılmaz açıkladı 3

Son olarak, emeklilerin zam beklentileriyle ilgili soruya cevap veren Yılmaz, çalışmaların sürdüğünü ve emeklilere yönelik alternatiflerin incelendiğini ifade etti. Ancak, bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini ve maliyetlerin, finansmanın ve etkilerin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Yılmaz, emeklilerin yanında olma taahhütlerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Emeklilere ara zam yapılacak mı? Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Yeni vergi sistemi nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıkladı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!