featured

Emeklilere 5.000 TL ikramiye ne zaman ödenecek? Emeklilere 29 Ekim ikramiyesi ödeme tarihi belli oldu

Milyonlarca işçi, SSK ve Bağ-kur emeklisi, Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yılı vesilesiyle çalışmayan emeklilere sunulan 5000 TL ikramiye ödemesinin ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu konuda açıklamalarda bulundu ve ödemenin tarihini belirledi.

29 Ekim emekli ikramiyeleri için tarih araştırmaları devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet’in 100. Yılı nedeniyle bir defaya mahsus olarak 5000 TL ikramiye ödemesi yapılacağını müjdelemişti. İşte emeklilere 5000 TL ikramiye ödemesi ile ilgili detaylar:

Çalışmayan emeklilere tek seferlik 5 bin liralık ikramiye ödemesi için tarih belli oldu. Bakan Işıkhan, kabine toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ödemeler kasımın 15’ini geçmeyecek gibi duruyor.” dedi. Bu açıklama doğrultusunda, emeklilere 5000 TL ikramiye ödemesi kasım ayının 15’ine kadar yapılacak.

Bu ödeme 12,2 milyon emekliyi etkileyecek ve bütçeye toplam maliyeti 61 milyar lira olarak açıklandı.

Ancak, bazı kriterlere uyan emekliler bu ödemeden faydalanamayacak. Özellikle 1-31 Ekim 2023 tarihleri arasında sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar, çalışanlar veya faaliyette bulunanlar ile yaşlılık aylığı almaktayken bu aylıkları kesilmeksizin ilgili düzenlemede sayılan iş yerlerinde çalışanlar ödeme kapsamında olmayacak. Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapılacak. Yersiz yapıldığı anlaşılan ödemeler ise ilgilinin varsa almakta olduğu gelir veya aylıklarından yüzde 25 oranında kesilerek, yoksa genel hükümlere göre geri alınacak.

Emeklilere 5.000 TL ikramiye ne zaman ödenecek? Emeklilere 29 Ekim ikramiyesi ödeme tarihi belli oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!