featured

Emekli zammında kritik hafta

Emekli maaşlarındaki değişiklikler gündemdeki yerini koruyor, özellikle SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik refah payı ve seyyanen zam konuları kritik bir haftaya giriyor. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olarak belirlenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak olan zammın detayları da netleşti.

Geçtiğimiz hafta memur ve memur emeklilerine açıklanan enflasyon verisinin ardından belirlenen zam oranı yüzde 49.25 oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 37.75 düzeyinde kaldı. Bu durum, memur ve işçi-Bağ-Kur emeklileri arasındaki farkın kapatılması talebini gündeme getirdi. Kesin kararın bu hafta içinde verilmesi bekleniyor.

Ekonomi yönetimi, emekliler arasında oluşan zam farkını ve en düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL’de kalmasını dikkate alarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak birkaç alternatifli bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışmalarda en düşük emekli aylığının 10 bin liraya çıkarılması da düşünülen seçenekler arasında yer alıyor. Ancak henüz kesin bir karar verilmemiş olup, rakamların değişebileceği belirtiliyor.

Emekli aylıklarına yapılacak olan enflasyon dışındaki zam için yasal değişiklik gerekiyor. Bu yasal değişikliğin 16 Ocak’tan sonra TBMM’ye sevk edilmesi planlanıyor. Zam oranının ocak ayı içinde netleşmesi durumunda, emekli aylıklarının öncesinde verilmesi öngörülüyor ve oluşan farkın hesaplara aktarılması planlanıyor.

Memur ve memur emeklileri sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkına hak kazanıyor. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklileri yüzde 15 zam alacak. Bunun yanı sıra önceki 6 aydan yüzde 29.78’lik enflasyon farkına da hak kazanmışlardır. Bu da kümülatif olarak yüzde 49.25 zam anlamına gelmektedir. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir oluşan enflasyon kadar maaş zammı almaktadırlar.

Emekli zammında kritik hafta
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!