featured

Emekliye ek zam için geri sayım

Ülkemizdeki emekli maaşlarına dair önemli bir gelişme yaşanıyor. Memur ve işçi emeklileri arasındaki zam farkının ele alındığı bir çalışma, kabine toplantısında gündeme gelmeye hazırlanıyor. Özellikle en düşük emekli aylığı için yapılan çalışmalar dikkat çekiyor.

Emekli kök maaş zammı yüzde 37,57 olarak belirlenirken, memur ve memur emeklilerine yüzde 49,25 zam yapıldı. SSK, Bağ-Kur emeklileri ile memur emeklileri arasında toplu sözleşme nedeniyle 11-12 puanlık bir zam farkı oluştu. Bu durum, Bağ-Kur’lular için refah payı başta olmak üzere seyyanen zam ve kademeli zam formüllerinin gündeme gelmesine neden oldu.

Haber kaynaklarına göre, emekliye ek zam ve en düşük emekli aylığı için teknik ve bütçe çalışmaları devam ediyor. Hükümet, bütçe disiplini, ücret artışı-enflasyon artışı gibi tüm ekonomik göstergeleri değerlendirerek konuyu kabine toplantısına taşımayı planlıyor.

2024 yılının ilk Kabine Toplantısı’nda emekli kök maaşları için refah payı, seyyanen zam ve kademeli zam formülleri masaya yatırılacak. Toplantının önümüzdeki hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

En düşük emekli aylığı için yapılacak Meclis düzenlemesi için hazırlıklar sürüyor. Kanun teklifi Meclis’e sunulduktan sonra en düşük emekli maaşı için 11-11,500 TL arasında rakamlar masada bulunuyor.

Emekli aylıklarına enflasyon verisi dışında yapılacak zam için yasal değişiklik gerekiyor. Bu değişikliğin 16 Ocak’tan sonra TBMM’ye sevk edilmesi planlanıyor. Ocak ayı içinde zam oranının netleşmesi durumunda emekli aylıkları daha önce verilecek, sonradan aradaki fark hesaplara aktarılacak.

Emekliye ek zam için geri sayım
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!