featured

Emekli ve memurlara refah payı verilecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in geçtiğimiz günlerde emekli ve memur maaşlarına yönelik yaptığı açıklama sonrasında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün yayımladığı Kasım ayı Piyasa Beklenti Anketi raporu ile yıl sonu beklenen enflasyon oranında değişikliğe gitti. Bu güncelleme, emekli ve memur maaşlarına beklenen zam oranında önemli bir değişikliği beraberinde getirdi.

Hükümetin refah payı uygulamasındaki değişiklik ve TCMB’nin enflasyon beklentisindeki güncelleme, Türkiye’de milyonlarca emekli ve memur için maaş artışlarını etkileyecek. Yapılan güncelleme doğrultusunda, 2024 yılında emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 39.5 olarak belirlendi.

Hükümetin refah payı uygulamasını devam ettirmesi durumunda, en düşük memur maaşı olan 22,017 TL, yeni yılda 33,000 TL’nin üzerine çıkacak. Aynı zamanda, en düşük emekli maaşı da mevcut 7,500 TL’den yüzde 50 artışla 11,250 TL’ye yükselecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in belirttiği gibi, maaşlara yalnızca enflasyon payının yansıtılması, emeklilere seyyanen bir artış getirirken, TCMB’nin enflasyon beklentisi, maaş artışlarını doğrudan etkileyecek ve bu durum Türkiye genelindeki emekli ve memurlar için mali bir referans haline gelecek.

Emekli ve memurlara refah payı verilecek mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!