featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Emekli maaşında temmuz ayında zam gelecek mi? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?

Emekli maaşında temmuz ayında zam gelecek mi? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?

Haziran ayı enflasyon rakamları Türkiye’de emekli maaşları üzerinde belirleyici olacak. Emekli maaşları, Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez enflasyona göre güncelleniyor. Bu güncelleme, emeklilerin yaşam standartlarını korumak ve enflasyon karşısında gelirlerini ayarlamak amacıyla yapılıyor.

Merkez Bankası’nın son piyasa anketine göre, Haziran ayında tüketici fiyatları %2.52 artış gösterecek ve son altı aylık enflasyon %25.81’e yükselecek. Bu verilere göre, Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da belli oldu.

Memur ve memur emeklileri için Temmuz zammı %20.34 olarak hesaplanıyor. Diğer yandan, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri %25.81 oranında zam alacaklar. Bu durum, farklı emekli grupları arasında %5.47’lik bir fark oluşturacak.

Geçen yılın başında memur ve emeklilere yapılan %15’lik zam, enflasyon farkı hariç %10 olarak ilan edilen temmuz zammıyla birlikte toplamda %49.25’e ulaşmıştı. Bu yılın ilk altı ayında gerçekleşen %22.72’lik enflasyon, Haziran ayında %2.52 artması durumunda ilk yarıda verilen %15’lik zamla birlikte memur ve emeklilere %9.4’lük bir enflasyon farkı ödenecek.

Emekli maaşlarındaki bu güncellemelerle birlikte en düşük memur emekli maaşı 15 bin 548 liraya çıkacak. Ancak, en düşük emekli aylıkları ile asgari ücret arasında bir zam yapılmayacak.

Emekli maaşında temmuz ayında zam gelecek mi? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!