featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Piyasaların gözü Merkez Bankası’nın faiz kararında : Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB Haziran ayı faiz kararı ne olur?

Piyasaların gözü Merkez Bankası’nın faiz kararında : Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB Haziran ayı faiz kararı ne olur?

Bu hafta Türkiye’de yatırımcıların odak noktası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günü açıklayacağı faiz kararı olacak.

TCMB Para Politikası Kurulu, 27 Haziran Perşembe günü saat 14.00’te bir araya gelerek faiz kararını açıklayacak.

Ekonomistlerin beklentilerine göre, politika faizinin %50 seviyesinde sabit tutulması öngörülüyor.

Mart ayında sürpriz bir kararla faizleri 500 baz puan artırarak %50’ye çıkaran TCMB, enflasyonun olumsuz seyri göz önünde bulundurmuştu. Nisan ve Mayıs aylarında ise faiz oranlarında değişiklik yapılmamıştı. Bu haftaki toplantıda da benzer bir karar alınması bekleniyor.

Yurt içi piyasaların yanı sıra yurt dışında da önemli veriler takip edilecek. Özellikle ABD’den gelecek çekirdek PCE verileri büyük önem taşırken, Türkiye’de güven endeksleri, kapasite kullanım oranı, konut fiyatları, yabancı ziyaretçi sayısı, ekonomik güven endeksi, dış ticaret, hizmet üretici fiyatları ile brüt ve net borç stoku gibi veriler de takip edilecek konular arasında yer alıyor.

Piyasaların gözü Merkez Bankası’nın faiz kararında : Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB Haziran ayı faiz kararı ne olur?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!