featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Emekli maaşında masadaki 4 formül : En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?

Emekli maaşında masadaki 4 formül : En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?

Emeklilerin Temmuz ayı maaş zamlarıyla ilgili beklentiler ve talepler ön plana çıkıyor. Özellikle, milyonlarca emekli, gelecek zam oranlarını merak ederken, birçok emekli de kök aylıkların artırılmasını ve taban aylıkların yukarı çekilmesini istiyor.

Yaklaşan 6 aylık enflasyon verilerinin açıklanmasına kısa bir süre kala, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon farkının belirleyici olacağı ifade ediliyor. Halihazırda 10 bin TL olan en düşük aylıkta, enflasyon farkının üzerine ek bir artış yapılmazsa, 6 bin ile 8 bin TL arasında kök aylığı olan emekliler, ara zam döneminde devlet katkısıyla 10 bin TL aylık almaya devam edecekler. Bu durum, aylıklarına enflasyon zammının yansımayacağı anlamına geliyor.

Öte yandan, emekliler arasında kök aylıkların yeniden belirlenmesi talepleri de bulunuyor. Beklentiler, Hazine katkısıyla kök aylıkların değişmeden 13 bin ile 15 bin TL arasında bir taban maaş seviyesine çıkarılacağı yönünde. Alternatif bir formül olarak ise kök aylıkların 10 bin TL seviyesine yükseltilmesi öneriliyor.

Memur emeklileri için ise temmuz ayında refah payı beklentisi öne çıkıyor. Ancak, yılbaşında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamlarının memur emeklileriyle eşitlenmesi sonucunda, temmuzda memur emeklilerinin zam oranlarının geride kalabileceği öngörülüyor.

Genel olarak, tüm emekliler için zam oranlarının eşitlenmesi ve enflasyon oranında artış sağlanması yönünde talepler bulunuyor. Ancak henüz netleşmiş bir formül olmadığı belirtiliyor ve bayram izninden dönüşte yeni gelişmelerin beklendiği vurgulanıyor.

Emekli maaşında masadaki 4 formül : En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek?
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!