featured
Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. ( Barış Oral - Anadolu Ajansı )

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlığında Beştepe’de bir araya geldi. Toplantıda, ülkemizin ekonomik durumu ve dünya ticaretindeki konumu ele alındı. Yapılan açıklamada, “Ülkemizin dünya ticaretindeki ve küresel değer zincirindeki yerinin güçlendiği, reel sektöre odaklı finansman imkanlarının sağlandığı, yeşil ve dijital dönüşümü hedefleyen istikrarlı bir büyüme modeli benimsiyoruz” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda, ihracatı desteklemek amacıyla ihracat görünümü, Eximbank ihracat kredileri ve destekleri ele alındı. Ayrıca, teknoloji girişimciliği ekosisteminin güçlendirilmesi, finansal araçların yaygınlaştırılması ve Mesleki ve Teknik Eğitim Politika Belgesi konuları da görüşüldü.

Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı sürecini denetlemek üzere Strateji ve Bütçe Başkanlığı bünyesinde geliştirilen sistem toplantıda değerlendirildi. Bu sistem, süreçlerin takip edilmesini ve sonuçların ilgili kurumlara iletilmesini sağlayacak.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Ekonomi politikalarının etkin bir koordinasyon içerisinde uygulanmasını sağlamak amacıyla oluşturulan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) 2023 yılının altıncı toplantısını gerçekleştirmiştir” denilerek, On İkinci Kalkınma Planı çerçevesinde ülkenin hedefleri doğrultusunda izlenecek politika, tedbir ve faaliyetlerin izleme sürecinin ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, son dönemdeki ihracat görünümü, dezenflasyon sürecinde yatırım, üretim ve ihracatı destekleyecek tedbirlerin görüşüldüğü belirtilerek, Eximbank ve İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. finansman destekleri gibi konuların detaylı bir şekilde ele alındığı vurgulandı. Ayrıca, mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesine yönelik çalışmaların da toplantı gündemini oluşturduğu ifade edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi
Yorum Yap

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!