featured

Ek MTV’nin ilk taksit ödeme süresi uzatıldı

Ek motorlu taşıtlar vergisi (MTV) birinci taksit ödeme süresi, 31 Ağustos’tan başlayarak 6 Eylül 2023 Çarşamba günü sonuna kadar uzatıldı.

Daha önce, ek MTV’nin birinci taksiti için son ödeme tarihi 31 Ağustos 2023 olarak belirlenmişti. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 7456 sayılı Kanunun 1. maddesinin 5. numaralı fıkrasına dayanarak, ek motorlu taşıtlar vergisinin birinci taksit ödeme süresi 6 Eylül 2023 Çarşamba gününe kadar uzatıldı.

Özellikle Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin etkisiyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Vergi Usul Kanunu kapsamında “mücbir sebep hali” ilan edilen bölgelerde bazı düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelere göre; deprem tarihi itibarıyla kayıtlı ve tescilli olan taşıtlar, deprem sonucu yıkılan veya ciddi hasar alan binaların sahiplerine ait taşıtlar, depremler sonucu kullanılamaz hale gelen taşıtlar ve deprem nedeniyle birinci derece kan bağı olan bir aile üyesini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar, ek MTV ödemesinden muaf tutulacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu değişikliklerin yapıldığı ve ödeme süresinin uzatıldığı belirtilirken, vatandaşların ve mükelleflerin bu süreçteki hak ve yükümlülüklerini göz önünde bulundurmalarının önemli olduğu vurgulandı.

Ek MTV’nin ilk taksit ödeme süresi uzatıldı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!