featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. ECB Başkanı Lagarde: Faiz indirimi gündemimizde yok

ECB Başkanı Lagarde: Faiz indirimi gündemimizde yok

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, faiz oranlarını düşürme konusunun şu anki gündemlerinde olmadığını vurguladı. Lagarde, bu açıklamayı Avro Bölgesi ülkelerinin maliye bakanlarıyla Santiago de Compostela şehrinde gerçekleştirdiği toplantının ardından yaptı.

Lagarde, son verilerin, bu yıl Avro Bölgesi’nin önceki tahminler doğrultusunda büyüme göstermeyeceğini gösterdiğine dikkat çekti. Ancak umutlu bir şekilde, büyümenin 2024 yılında ivme kazanacağına işaret etti.

ECB Başkanı, para ve maliye politikalarının fiyat istikrarını ve enflasyonu kontrol altına almak için uyumlu olması gerektiğini vurgulayarak, Avro Bölgesi ülkelerinin bu aşamada kamu borcunu azaltma ve cari açığı düşürme konularına odaklanmalarının önemine dikkat çekti. Ayrıca, yeşil ve dijital alanlarda daha fazla yatırım yapma gerekliliğine işaret etti.

Lagarde, ECB’nin faiz oranlarını indirme kararı almadığını net bir şekilde ifade ederek, “Faiz oranlarını düşürme konusunu henüz masaya almadık, bu konuyu bile görüşmedik” dedi.

Dün ECB, temel politika faizlerini 25 baz puan artırarak refinansman faizini %4.50’ye, mevduat faizini %4’e ve marjinal fonlama faizini %4.75’e çıkardı. Bu artışla birlikte ECB’nin mevduat ve refinansman faizleri 1999’dan bu yana, marjinal fonlama faizi ise 2001’den bu yana görülen en yüksek seviyelere ulaştı.

Piyasalar, ECB’nin faiz artırım döngüsünün sona erdiği ve 2024’ün ilk yarısında faizlerin düşmeye başlayabileceği beklentisi içerisine girdi.

ECB Başkanı Lagarde: Faiz indirimi gündemimizde yok

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!