featured

EBRD Türkiye tahminini açıkladı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye ekonomisinin enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceği beklentisiyle bu yıl %2,7, 2025’te ise %3 oranında büyüyeceğini öngördü.

EBRD, Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunu yayımlayarak faaliyet gösterdiği ekonomileri değerlendirdi.

Rapora göre, geçen yıl eylüldeki bölgesel ekonomik büyüme tahminini %0,2 aşağı yönlü revize eden EBRD, büyümeyi %3’e çekti. Geçen yıl EBRD ekonomilerindeki büyüme %2,5 seviyesinde gerçekleşmişti.

Banka, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme öngörüsünü de eylüldeki %3 seviyesinden aşağı yönlü revize ederek %2,7 olarak güncelledi. Bu düşüşte, enflasyonla mücadele kapsamında para ve maliye politikasında sıkılaşmanın devam edeceği beklentisi etkili oldu.

EBRD, Türkiye ekonomisinin 2025’te ise %3 oranında büyüyeceğini öngördü.

Rapora göre, Türkiye ekonomi politikası vergi artışları ve daha güçlü makro ihtiyati politika tedbirleriyle sıkılaşırken, geçen yıl ekonomik büyüme deprem sonrası yeniden yapılandırma çabalarının etkisiyle hizmet sektörü tarafından yönlendirildi.

Haziran 2023’ten bu yana daha ortodoks politikalara dönüş, yerli ve uluslararası yatırımcılar arasında güveni artırdı ve Türkiye kısa süre önce bir büyük derecelendirme kuruluşundan 10 yılı aşkın süre sonra ilk ülke not artışını aldı.

Ancak, yüksek enflasyon, Avrupa’da daha yavaş büyüme, bölgede jeopolitik gerginliğin artması ve yüksek kısa vadeli dış finansman ihtiyaçları ışığında daha sıkı küresel finansman koşullarına bağlı olarak, riskler devam etmektedir.

EBRD’nin Türkiye’deki 2009’dan bu yana 442 projeye ve ticaret finansmanı girişimlerine yaptığı 19,8 milyar avro yatırımın %93’ü özel sektöre sağlanmıştır.

EBRD Türkiye tahminini açıkladı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!