featured

Rus rublesi büyük yaptırımlara karşın son 7 senenin en güçlü seviyesinde

Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta dört ay geride kalan Rusya’nın para birimi ruble, geçtiğimiz gün dolar karşısında yüzde 1,3 değer kazanarak 52,3 düzeylerinde işlem gördü.

2015 senesinin Mayıs ayından bu yana en güçlü seviyeye yükselen ruble, geçtiğimiz Mart ayında 139 seviyelerine kadar gerilemiş, 1 Rus rublesi 0,0072 dolar düzeylerinde işlem görmüştü.

Üç ay içerisinde rublede yaşanan büyük değer yükselişi ise uzmanlar tarafından Kremlin’e karşı uygulamaya konan yaptırımların işe yaramadığının kanıtı olarak nitelendirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta senelik St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu sırasında yaptırımlar ile ilgili, “Fikir açıktı: Rus ekonomisini şiddetle ezmek” demiş, “Başarılı olmadılar. Açıkçası, bu olmadı” cümlelerini kullanmıştı.

Şubat ayı sonlarında, rublenin ilk düşüşünü takiben ve 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmeye başladıktan dört gün sonra, Rusya ülkenin kilit faiz oranını iki katından fazla yükselterek yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye artırmıştı.

O tarihten bu yana Rus rublesindeki değer artışını takiben ülkede faiz oranları üç kez indirilerek Mayıs sonunda yüzde 11 düzeylerine düşürüldü.

Rusya merkez bankası ise, rubledeki söz konusu büyük değer kazancının ardından ihracatlarını daha az rekabetçi hale getireceği endişesiyle zayıflatmak adına önlemler alıyor.

REKOR PETROL VE GAZ GELİRİ

Rusya’nın üç ay içerisinde parasının iki kattan daha fazla değerlenmesinin ise temel nedenleri ise yüksek enerji fiyatları, sermaye kontrolleri ve yaptırımlar olarak öne çıkıyor.

Rusya, dünyanın en büyük gaz ihracatçısı ve ikinci en büyük petrol ihracatçısı konumunda yer alırken, AB ülkeden en büyük enerji ithalatçısı konumunda ve savaş sırasında yüksek fiyatlar ödeyerek rublenin değerinin yükselmesine yardımcı oldu.

Rusya-Ukrayna savaşının ilk 100 gününde ülke fosil yakıt ihracatından 98 milyar dolar gelir elde etti.

Bu kazançların yarısından fazlası, yaklaşık 60 milyar dolarla AB tarafından geldi.

SIKI SERMAYE KONTROLLERİ

Rublenin değerini artıran bir diğer durum ise sermaye kontrolleri oldu. Kremlin, ülkeden çıkan dövizi kısıtlaması ile Rusya’nın yaptırımlar sayesinde artık daha fazla ithalat yapamaması, yani parasının daha azını başka yerlerden satın almak adına harcadığı demek oluyor.

Rus rublesi büyük yaptırımlara karşın son 7 senenin en güçlü seviyesinde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!