featured

Reel efektif kur yükseldi

Reel efektif döviz kuru endeksi, son geçici verilere göre TÜFE bazında geçen ay önemli bir artış kaydetti ve 55,52 seviyesine yükseldi. Bu bilgi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından paylaşıldı ve 2003=100 bazlı endeks, eylül ayında bir önceki aya kıyasla 3,10 puanlık bir artış gösterdi. Ağustus ayında ise bu endeks 52,42 seviyesinde bulunuyordu.

Ayrıca, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) bazında hesaplanan reel efektif döviz kuru endeksi de bu dönemde 3,48 puanlık bir artış kaydederek 84,81’den 88,29’a yükseldi.

Türk lirasının değeri ise eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre TÜFE bazında 1,31 puan ve Yİ-ÜFE bazında 2,03 puan arttı.

Reel efektif döviz kuru, Türk Lirası’nın satın alma gücündeki değişiklikleri daha somut bir şekilde gösteren bir göstergedir. Bu endeksteki artış, Türk Lirası’nın değer kazandığını ve Türk mallarının yabancı mallar karşısındaki fiyatının arttığını işaret ediyor. Aksine, reel efektif kurda bir düşüş, yabancı malların Türk Lirası karşısındaki fiyatının düşmeye başladığını gösterir.

Reel efektif kur yükseldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!