featured

Dış ticaret verileri açıklandı : İhracat arttı ithalat düştü

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından Türkiye’nin Haziran ayı dış ticaret verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlığın yayımladığı verilere göre, 2024 yılı Haziran ayında Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %10,6 oranında azalarak 18 milyar 569 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde ithalat ise %4,1 oranında bir düşüşle 25 milyar 4 milyon dolar olarak kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı’nın öncü verilerine göre Haziran ayında dış ticaret açığı yüzde 21,4 artışla 6,4 milyar dolar oldu.

Yıllık Değerlendirme

2024 yılı Ocak-Haziran döneminde ise ihracat %2,0 artışla 125 milyar 446 milyon dolar olarak belirlenirken, ithalat %8,5 oranında azalış göstererek 168 milyar 686 milyon dolar olarak kaydedildi. Bu dönemdeki dış ticaret hacmi ise %4,3 oranında bir azalışla 294 milyar 132 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı

Bakanlık açıklamasında dikkat çeken bir diğer nokta ise ihracatın ithalatı karşılama oranları oldu. 2024 yılı Haziran ayında bu oran, enerji verileri hariç tutulduğunda %85,8 olarak hesaplandı. Enerji ve verileri hariç tutulduğunda ise bu oran %89,9 olarak belirlendi. Bu veriler, Türkiye’nin dış ticaret politikaları ve alınan tedbirlerin olumlu etkilerini göstermektedir.

Bakanın Değerlendirmesi

Bakan Ömer Bolat açıklamasında, “Ticaret Bakanlığı olarak, ihracatımızı katma değerli ve yüksek teknolojili sektörlere yönlendirmek, yerli üreticilerimizi korumak, küresel pazarlardaki payımızı artırmak ve ticaret hacmimizi genişletmek için yoğun çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Dış ticaret verileri açıklandı : İhracat arttı ithalat düştü
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!