featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Mehmet Şimşek’ten enflasyon açıklaması : Dezenflasyon süreci başladı

Bakan Mehmet Şimşek’ten enflasyon açıklaması : Dezenflasyon süreci başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin haziran ayı enflasyon rakamlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, haziran ayında enflasyon bir önceki aya göre %1.6, bir önceki yılın aralık ayına göre %24.7 ve bir önceki yılın aynı ayına göre ise %71.6 artış gösterdi.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, dezenflasyon sürecinin başladığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz.”

Bakan Mehmet Şimşek’in değerlendirmesi şöyle:

Dezenflasyon süreci başladı.

Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor.

Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz.

Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız.

Bakan Mehmet Şimşek’ten enflasyon açıklaması : Dezenflasyon süreci başladı
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!