featured

Compound (COMP) nedir? COMP nasıl çalışır ve saklanır?

Compound (COMP) merkezi olmayan finans protokolü (DeFi) ile birlikte ağın desteklediği kripto para birimlerine gelir hizmeti veren, kredilendirme platformudur. Compound (COMP) platformunda yer alan ya da üretilen bir dijital varlığa sahip olmak için kullanıcılar, havuzlara yatırdıkları kripto varlıklarını kullanırlar. Kullanıcının jeton sayısı kadar havuzdaki payı belirlenir. Buna göre kullanıcının kazancı, kullanıcının payı ve havuzun verdiği yıllık faiz oranına göre belirlenir.

DeFi hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

COMPOUND (COMP) ÇALIŞMA ŞEKLİ

Compound (COMP) merkezi olmayan finans sistemlerinde en yoğun kullanılanlardandır. Bu platformda yer alan kullanıcılar, mevcut havuza bir kripto para aktarırlar. Bu kripto para birimi ile herhangi bir dijital varlık alabilirler. Kullanıcıların satın aldıkları dijital varlığın sayısı o havuzdaki payını belirler. Bu platform kullanıcıların varlıklarını garanti altına da alır. Eğer kullanıcı kripto varlığını geri almak isterse, bunun için öncelikle kripto parası karşılığında aldığı dijital varlığı iade etmelidir.

.

cTOKEN İLE GELİR ELDE ETME

Compound (COMP) platformunda yer alan bir kullanıcı kripto para birimi karşılığında aldığı cTokenları saklayarak pasif olarak kazanç sağlayabilirler. Örneğin bu kullanıcılar, ellerinde tuttukları cTokenların takas yapılırken verilen değeri arttığında, yatırdıkları kripto paradan daha fazla kripto varlığı geri alma imkanları vardır. Bu süreçte havuzda yapılan tüm işlemlerden sağlanan kazançlar, kullanıcının COMP dijital varlığı hesabına eklenir.

Ethereum platformunda ERC20 akıllı sözleşmeleri ile oluşturulan COMP ile kullanıcılar yönetişim hakkı elde eder. Merkeziyetsiz COMP platformunun yönetimi yine COMP sahiplerindedir. Buna göre 100 bin üzerinde COMP’ı olan kullanıcılar, platform üzerinde güncelleme ve değişiklik teklifinde bulunma hakkına sahiptir. Bu kullanıcıların sunduğu teklifler, diğer COMP sahipleri arasında üç gün süren oylama yapılır. Bu oylamanın ardından en az 400 bin oy alan teklifler, iki günlük bekleme süresinin ardından uygulamaya koyulur.

ERC-20 hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

.

COMP kullanıcıları dilekleri zamanlarda, dijital varlıklarını kendi cüzdanlarına ekleyebilirler. Fakat bu işlem diğer kripto para işlemlerine oranla biraz daha maliyetli olabilir. Ethereum platformu üzerinde yer alan COMP’un kripto para çekip yatırma işlemleri biraz pahalıdır. Çünkü COMP’un hakedişleri devralması sırasında alınan ücret yüksektir. Bu platformda COMP sahipleri, dilerse oylamaya katılmaz fakat oylama hakkını farklı bir kullanıcıya devredebilir.

Bu platform kullanıcılara emanet aldıkları kripto para birimleri için kredilendirme hizmeti sunar. COMP platformunda kredi almak isteyen kullanıcı, başka bir kripto varlığı teminat olarak göstererek platforma emanet yatırabilir. Bu süreçte kullanıcıdan alınacak teminat miktarı, borç miktarına göre değişiklik gösterebilir. Eğer teminat olarak verilen kripto varlık, piyasa değerinin altına inerse, kullanıcının teminatının bir kısmı silinir.

.

COMPOUND (COMP) NASIL SAKLANIR?

Ethereum blok zinciri üzerinde üretilen Compound (COMP), akıllı sözleşmelerle oluşturulmuştur. Buna ek olarak, Ethereum cüzdanı olan donanım cüzdanları da Compound (COMP) desteklemektedir.

ERC20 tabanlı kripto varlıklarını destekleyen her cüzdanda tutulabilen Compound (COMP); masaüstü, mobil, web 3.0 cüzdanlarda (Metamask, Trust Wallet vb.) gibi cüzdanlarda ya da online cüzdanlarda saklanabilir.

Web 3.0 hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Compound (COMP) platformunu kullanırken Metmask, Ledger ya da WalletConnect gibi tarayıcı eklentisi olarak işlevini gören mobil cüzdanlar kullanılabilir. Bu platformun desteklediği bir diğer kripto para borsası da web tabanlı Coinbase cüzdanıdır.

.

COMPOUND (COMP) ALIM SATIMI

Bitcoin, Tether ya da Türk Lirası ile Compound (COMP) satın almak için, Compound (COMP) satılan herhangi bir kripto para borsasında hesap cüzdanı olmalıdır. Kripto para borsası üzerinden doğrulama yapılarak, güvenli bir şekilde kayıt yaptıktan sonra, yeterli finansmanı sağlayarak Compound (COMP) satın alınabilir. Bir kripto para platformuna üye olunmadan Compound (COMP) satın alınmaz.

ÖNEMLİ UYARI: Bu içerikte, Compound (COMP) hakkında bilgi verilmiştir. Yatırım tavsiyesi değildir.

Compound (COMP) nedir? COMP nasıl çalışır ve saklanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!