featured

Cevdet Yılmaz’dan konut ve evlilik kredisi açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi” kapsamında konut kredisi ve gençlere yönelik evlilik kredisi hakkında bilgiler verdi.

Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”nin pilot uygulama olarak deprem bölgesinde başlayacağını belirtti. Gençlere evlilik kredisi olarak tanımlanan 150 bin lira tutarındaki kredinin iki yılı geri ödemesiz ve 4 yıl vadeli olacağını ifade etti. Ayrıca, fonların ve imkanların artmasıyla birlikte ilerleyen dönemlerde başka desteklerin de düşünülebileceğini vurguladı.

Açıklamasında konut kredilerine de değinen Yılmaz, Merkez Bankası ve BDDK’nın ikinci ve üçüncü ev alımında kredi erişimini zorlaştırdığını hatırlattı. İlk ev alımında kredi erişimini sağlama kararı alındığını belirten Yılmaz, ikinci ve üçüncü konut alımlarında kredi imkanının kısıtlandığını ve bu durumun konut talebi ile arzını dengede tutma amacını güttüğünü dile getirdi. Ayrıca, konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil, aynı zamanda konut arzı ve talebiyle birlikte düşünmek gerektiğini vurguladı. Konut arzı ve talebinin dengeli yönetilmesi gerektiğine vurgu yaparak, sadece krediyi düşünmenin konut fiyatlarını istenmeyen bir yöne çekebileceğine dikkat çekti.

Cevdet Yılmaz’dan konut ve evlilik kredisi açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!