featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Cerrahi Tarikatına Sızan Piyasa Dolandırıcısından Büyük Manipülasyon

Cerrahi Tarikatına Sızan Piyasa Dolandırıcısından Büyük Manipülasyon

Borsamız pandemi sonrası tam bir vurgun yerine dönüşmüş vaziyette seyrediyor. Tavan tavana giden hisseler, her gün yeni halka arzlar, yüklü patron payı satışları, yüksek oranlı bedelli sermaye artışları gibi yatırımcıyı sömüren bir sermaye piyasasına sahibiz. Bu dönemde tıpkı 80-90’ların banker furyası gibi yeni bir furya başladı; Manipülatör FURYASI.

Manipülatörler ne yapıyor?

Borsada dönen dolaplarda herkesin bir görevi olduğu iddia ediliyor. Manipülatörlerin işi üç boyutta ilerlettiği belirtiliyor. Hisselerde payların toplanması ardından hisse fiyatının yükseltilmesi ve sosyal medya araçları kullanılarak satılması.

Sosyal medyada neler yapılıyor?

Uzmanlar günümüzde Borsa İstanbul’un manipüle edildiği en tehlike yerler olarak Twitter, Telegram, Facebook ve Youtube’u gösteriyor. Bu mecralarda yoğun takipçili hesaplardan çok yüksek miktarlı komisyonlar karşılığında toplanmış hisse senetlerinin küçük yatırımcıya yüksek fiyatlardan aldırıldığı ve anlaşmada yazan fiyata göre aradaki farkı sosyal medya üzerinden manipülasyon yapanların aldığı belirtiliyor. Bu sosyal medya dolandırıcılarının en büyüklerinden birisinin de Fatih Kurtay adlı şahıs olduğu iddia ediliyor.

Fatih Kurtay kimdir?

Uzun zamandır sosyal medyada faaliyet yürüten Fatih Kurtay’a SPK göz yumdurmuyor. Piyasa dolandırıcılığından ceza alan Fatih Kurtay’ın özellikle Twitter’da etkili olduğu söyleniyor.  ALFA rumuzlu hesabından @PHOENİX07_ kullanıcı adıyla paylaşım yaptığı iddia edilen Fatih Kurtay’ın, E.M. adlı manipülatör ile de bağlantısı olduğu ve komisyon karşılığı mal pazarladığı öne sürülen iddialar arasında.  

E. M. kimdir?

Borsada son dönemin azılı manipülatörlerinden biri olduğu öne sürülen E.M.’nin büyük dolandırıcılık olaylarına imza attığı iddia ediliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu inceliyor

E.M.’nin yaptığı manipülasyonlara SPK sessiz kalmadı. Yatırımcıyı mağdur edeceği düşünülen E.M. ve ekibi SPK tarafından cezalandırıldı.

E. M. adlı şahsın çok tehlikeli bir kişilik olduğu iddia ediliyor

Borsa camiasında pek çok manipülasyona imza atan E.M.’nin borsada daha çok para kazanmak için yapamayacağı şeyin olmadığı hatta sahte dervişlik dahi yaptığı iddia ediliyor.

İddialara göre daha çok kazanmak adına önce cerrahi tarikatına sızmış ardından tarikatta bir derviş gibi yaşadığı imajını tarikat mensuplarına göstermiştir. Kendisinin derviş olduğuna inanan tarikat mensuplarına finansal piyasalar ile ilgilendiğini ve çok para kazandığını anlatmış ve pek çok tarikat mensubunu kandırmış, pek çoğunun parasını yönetmeye başlamış. 

Sicili hayli kabarık

Geçmişte bir kripto para projesinde de insanları dolandırdığı öne sürülen E.M.’nin, tutuklanıp bir süre cezaevinde kaldığı biliniyor.

Tutuklanıp cezaevine girdiği kripto para projesinde arkasında pek çok mağdur bıraktığı öne sürülüyor.

SPK tarafından cezalandırılmıştı

Sermaye piyasası kurulunun 18 Şubat 2022 tarihinde yayınladığı bültende piyasa dolandırıcılığı ve bilgi suiistimali gerekçesiyle 6 ay süreyle işlem yasağı almıştı.

Aşağıda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından verilen işlem yasağı cezası gösterilmiştir;

Cerrahi Tarikatına Sızan Piyasa Dolandırıcısından Büyük Manipülasyon

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!