featured

Cari denge eylül ayında fazla verdi

Merkez Bankası, Eylül ayına ait ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Cari işlemler hesabı, Eylül ayında 1.876 milyon ABD doları fazla kaydederek olumlu bir seyir izledi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 7.118 milyon ABD doları fazla verdi.

Ödemeler dengesi kapsamında tanımlı dış ticaret açığı 3.657 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 6.253 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Bu kalem altında seyahat kaynaklı net gelirler 5.033 milyon ABD doları olarak kaydedildi.

Birincil gelir dengesi kalemi, 851 milyon ABD doları net çıkış gösterirken, ikincil gelir dengesi kalemi ise 131 milyon ABD doları net giriş kaydetti. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar ise 337 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Portföy yatırımları kapsamında, toplamda 1.018 milyon ABD doları net giriş kaydedildi. Bu kalemin altında, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 263 milyon ABD doları net satış gerçekleştirdiği ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 90 milyon ABD doları net alış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarına ilişkin olarak, bankalar 1.429 milyon ABD doları, diğer sektör ise 400 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirdi. Diğer yatırımlar altında ise, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıklarında 3.258 milyon ABD doları net azalış kaydedildi.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları ise, yabancı para cinsinden 162 milyon ABD doları ve Türk lirası cinsinden 252 milyon ABD doları net artışla toplamda 414 milyon ABD doları net artış gösterdi.

Yurt dışından sağlanan kredilere dair olarak, bankalar, diğer sektörler ve Genel Hükümet sırasıyla 1.632 milyon ABD doları, 354 milyon ABD doları ve 152 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirdi.

Son olarak, resmi rezervlerde Eylül ayında 7.663 milyon ABD doları net artış kaydedildi.

Cari denge eylül ayında fazla verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!