featured

Cari açık şubatta 3.2 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat 2024 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. TCMB’nin raporuna göre, cari işlemler hesabı 3 milyar 265 milyon dolarlık açıkla beklentilerin altında gerçekleşti. Ancak, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 2 milyar 106 milyon dolarlık fazla verdi.

Yıllıklandırılmış cari işlemler hesabında ise 31,84 milyar dolarlık açık kaydedildi.

TCMB’nin açıklamasına göre, ödemeler dengesinde tanımlı dış ticaret açığı 4.751 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2.381 milyon ABD doları olarak belirlendi, bunun içinde seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirlerin payı 1.957 milyon ABD doları oldu.

Birincil gelir dengesi ve ikincil gelir dengesi kalemleri sırasıyla 849 milyon ABD doları net çıkış ve 46 milyon ABD doları net çıkış kaydetti. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar 142 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Portföy yatırımlarında ise 4.415 milyon ABD doları net giriş görüldü. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 136 milyon ABD doları net satış yaptığı, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 98 milyon ABD doları net alış gerçekleştirdiği belirtildi.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarına ilişkin olarak; bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 2.659 milyon ABD doları, 3.000 milyon ABD doları ve 500 milyon ABD doları net borçlanma gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıklarında 1.696 milyon ABD doları net artış kaydedildi.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları ise toplamda 54 milyon ABD doları net azalış gösterdi.

Yurt dışından sağlanan kredilere ilişkin olarak, bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 115 milyon ABD doları ve 265 milyon ABD doları net kullanım gerçekleştirirken, Genel Hükümet ise 138 milyon ABD doları net geri ödeme yaptı.

Ayrıca, resmi rezervlerde bu dönemde 6.230 milyon ABD doları net azalış yaşandığı belirtildi.

Cari açık şubatta 3.2 milyar dolar
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!