featured

Fed başkanı Powell’dan faiz sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, son verilere göre, enflasyon hedefine dönüşte beklenen ilerlemenin sağlanamadığını belirtti ve bu durumun politika faizinin daha uzun süre yüksek kalabileceğine işaret ettiğini ifade etti.

Powell, Kanada Ekonomisi Washington Forumu’nda yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin geçen yılki performansının oldukça güçlü olduğunu vurguladı.

Artan arzın güçlü büyümeyi, harcamaları ve istihdamı desteklemesi ve enflasyondaki kayda değer düşüş nedeniyle geçen yıl yüzde 3’ün üzerinde bir büyüme elde ettiklerini ifade eden Powell, “Son veriler, sağlam bir büyüme ve iş gücü piyasasında devam eden güç olduğunu ancak aynı zamanda yüzde 2 enflasyon hedefimize dönüş konusunda bu yıl daha fazla ilerlemenin kaydedilmediğini gösteriyor” dedi.

Powell, iş gücü piyasasının daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğine işaret ederek, işçilere ve işletmelere yönelik anketlerin, iş gücü piyasasının normalleştiğini gösterdiğini belirtti.

Fed’in incelediği önemli verilerden biri olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksinin tahminlere göre Mart ayında yıllık bazda şubattaki yüzde 2,8’den çok az değiştiğini belirten Powell, üç ve altı aylık enflasyon ölçümlerinin bu seviyenin üzerinde olduğunu kaydetti.

“Daha fazla güvene ihtiyacımız var” diyen Powell, para politikasını gevşetmeden önce enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2’ye doğru ilerleyeceğine dair daha fazla güvene ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, geçen yılın ikinci yarısında elde edilen düşük enflasyon verilerine aşırı tepki vermemek için daha fazla güven aradıklarını hatırlattı.

Powell, yüksek enflasyon devam ederse mevcut kısıtlama seviyesini gerektiği kadar koruyabileceklerine dikkati çekerek, iş gücü piyasasının gücü ve enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, kısıtlayıcı politikanın sürmesine ve verilerin rehberlik etmesine izin verilmesinin uygun olacağını vurguladı.

Enflasyondaki mevcut duruma, aşırı ısınan talebin yol açmadığını belirten Powell, 2023’te arz tarafının toparlandığını hatırlattı.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem de enflasyonist baskıların azalmaya devam ettiğini, dolayısıyla doğru yönde ilerlemeyi sürdürdüklerini söyledi.

Ülkede yılın ilk çeyreğinde toparlanmaya başlayan büyümenin oldukça güçlü göründüğünü ifade eden Macklem, büyümenin yıl boyunca devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

Macklem, son birkaç enflasyon verisinde oldukça iyi sonuçlar aldıklarına işaret ederek, “Enflasyonda bir miktar düşüş ivmesi var. Ve bence bu, ekonominin arz fazlası olduğu ve fiyat baskılarını hafiflettiği gerçeğini yansıtıyor. Kesinlikle bunun sürdürüleceğine dair kanıt arıyoruz. Şu anda aradığımız şey bu” dedi.

Fed başkanı Powell’dan faiz sinyali
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!