featured

Çalışan sayısında artış sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ait ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, ücretli çalışan sayısı yıllık %3,0 artarak dikkat çekici bir ivme kaydetti. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinde toplam ücretli çalışan sayısı, 2023 Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,0 artarak 15 milyon 374 bin 379 kişiye ulaştı. Bu rakam, bir önceki yılın aynı ayında 14 milyon 926 bin 919 kişi olarak kaydedilmişti.

İncelemelerin altında, sektörel ayrıntılara odaklanıldığında, 2023 Eylül ayında sanayi sektöründe ücretli çalışan sayısının yıllık %0,3 azaldığı, inşaat sektöründe ise %12,8 artış yaşandığı gözlendi. Ticaret-hizmet sektörü ise %3,2’lik bir artışla dikkat çekti.

Aylık bazda ise ücretli çalışan sayısında genel bir değişiklik görülmeyerek stabil bir seyir izlendi. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında Eylül ayında bir önceki aya göre ücretli çalışan sayısında herhangi bir değişim olmadı.

Aylık detaylara inildiğinde, sanayi sektöründe %0,4’lük bir azalma, inşaat sektöründe %0,5’lik bir artış ve ticaret-hizmet sektöründe ise %0,1’lik bir artış gözlemlendi. Bu veriler, sektörel bazda yaşanan dalgalanmaları yansıtarak ücretli çalışan istatistiklerindeki detayları ortaya koymaktadır.

Çalışan sayısında artış sürüyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!