featured

Yerli yatırımcıların varlıkları 3 trilyon liraya yaklaştı

2023 Ekim ayına ait Finansal Piyasa Özet Verileri, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından paylaşıldı. Buna göre, yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları, geçen bir yılda muazzam bir yüzde 108,5’lik artışla ekim sonunda 2 trilyon 788 milyar liraya yükseldi.

TSPB’nin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) kaynaklarından derlediği verilere göre, geçen yılın ekim ayında 1 trilyon 337 milyar lira olan yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları, bu yılın ekim ayında yüzde 108,5’lik bir artışla 2 trilyon 788 milyar liraya ulaştı.

Yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarında bu yılın ilk 10 ayındaki artış ise yüzde 52 olarak gerçekleşti. Veriler, yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının yıllık bazda enflasyonun üzerinde bir artış sağladığını, ancak 10 aylık dönem itibarıyla enflasyonun bir miktar altında kaldığını ortaya koydu.

Bu artışın büyük bir kısmı bireysel yatırımcılardan kaynaklanıyor. Bu yıl ekim sonunda 2 trilyon 788 milyar lira olan yerli yatırımcıların pay senedi varlıklarının, 1 trilyon 540 milyar lirası bireysel yatırımcılara, 1 trilyon 248 milyar lirası ise kurumsal yatırımcılar ve tüzel kişilere ait bulunuyor.

Öte yandan, Borsa İstanbul pay senedi piyasasındaki bakiyeli yatırımcı sayısı, bu yılın ilk 10 ayında rekor düzeyde artarak ekim sonunda 8 milyon 556 bine çıktı. Bu, reel getiri arayışı ve halka arzların etkisiyle gerçekleşen bir rekordur.

Yerli yatırımcıların TL mevduatları da önemli bir büyüme gösterdi. Yıllık bazda yüzde 102,7, bu yılın ilk 10 ayında ise yüzde 70,3 artarak ekim sonunda 7 trilyon 889,1 milyar liraya çıktı. Ayrıca, yerli yatırımcıların döviz mevduatları da yüzde 24,7 artarak ekim sonunda 4 trilyon 933 milyar liraya yaklaştı.

Yabancı yatırımcılar da Türk finans piyasalarına ilgi gösteriyor. Yıllık bazda yüzde 125,7 artan finansal varlıkları, TL mevduat ve pay senedi varlıklarındaki önemli artışlarla şekillendi. Yabancı yatırımcıların TL mevduat varlıkları yıllık bazda yüzde 181,5 büyürken, pay senedi varlıkları bir yılda yüzde 171, son 10 ayda ise yüzde 102,6 artarak bu yıl ekim sonu itibarıyla 1 trilyon 541 milyar liraya ulaştı.

Yerli yatırımcıların varlıkları 3 trilyon liraya yaklaştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!