featured

Yabancılar 4 haftada 385 milyon dolarlık hisse sattı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) menkul kıymet istatistiklerine göre, yabancı yatırımcılar 18 Mayıs haftasında 27,6 milyon dolarlık hisse satışı gerçekleştirdi. Bu, yabancı yatırımcının net hisse satış serisini dördüncü haftada da devam ettirdiği anlamına geliyor ve bu serinin değeri 385 milyon dolara ulaştı.

Aynı dönemde tahvil tarafında da 4,2 milyon dolarlık satış gerçekleşti. TCMB’nin haftalık olarak yayımladığı istatistiklere göre, yabancı yatırımcılar hisse tarafında satış trendini 18 Mayıs haftasında da sürdürdü ve yılbaşından bu yana net hisse satış miktarı 5 Mayıs haftasında 1 milyar doları aştı.

TCMB verilerine göre, aynı hafta DİBS (Kesin Alım) satımları 4,2 milyon dolar olurken, yurt dışında yerleşiklerin DİBS (Ters Repo) satışları 0,2 milyon dolar, DİBS (Teminat) alımları 11,1 milyon dolar oldu. DİBS (Ödünç) işlemi gerçekleşmezken, şirket borçlanma senetleri satımları ise 3,1 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

TCMB’nin açıkladığı verilere göre, yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stokları piyasa değeri 22 milyar 660,9 milyon dolar olarak gerçekleşti. DİBS (Kesin Alım) stokları 1 milyar 126,2 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) stokları 817,9 milyon dolar, DİBS (Teminat) stokları 460,4 milyon dolar oldu. Şirket borçlanma senedi stokları ise 68,8 milyon dolar seviyesinde açıklandı.

Yabancılar 4 haftada 385 milyon dolarlık hisse sattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!