featured

Halka arzlarda şikayet yağmuru

Son dönemde Türkiye’de yatırımcılar arasında büyük ilgi gören borsa, sert hareketlilikle dolu günler geçiriyor. Bu hareketliliğin yaşandığı süreçte halka arz işlemleriyle ilgili birçok şikayet de ortaya çıktı.

Türkiye’deki yatırımcılar, borsayı yeni gözde yatırım aracı olarak benimsemeye devam ediyor. 11 Eylül 2023 tarihine gelindiğinde, borsada işlem yapan yatırımcı sayısı 7 milyonu aştı, bu da piyasadaki hızlı büyümeyi gösteriyor.

Halka arz işlemlerinin artmasıyla yerli yatırımcı sayısı da rekor seviyelere ulaşıyor. Ayrıca, hükümetin uyguladığı ekonomik program sonucunda dolar, altın ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) gibi geleneksel yatırım araçları geride kalırken, borsa ve halka arzlara olan ilgi artıyor. Bu nedenle, Borsa İstanbul alternatifsiz bir yatırım seçeneği olarak öne çıkıyor.

Borsadaki bu yoğun hareketlilik, şikayet platformu Şikayetvar’ın verilerine de yansıyor. 2022’nin ilk 8 ayı ile 2023’ün aynı dönemi karşılaştırıldığında, borsa aracı yatırım şirketleriyle ilgili şikayetler %775 arttı. Temmuz ayında 271 olan şikayet sayısı, Ağustos ayında bin 553’e yükseldi.

Yatırım ve transfer işlemlerinde yaşanan sorunlar en fazla şikayet edilen konular arasında bulunuyor. Halka arz işlemleri için borsa aracı yatırım şirketlerinde hesap açma ve kapatma süreçleri de birçok yatırımcının çözüm beklediği konular arasında yer alıyor.

Borsa aracı yatırım şirketleriyle ilgili şikayetler arasında ise yanlış veya eksik bilgilendirme, komisyon ücretleri ve maliyet hesapları öne çıkıyor. Ayrıca, bazı yatırımcılar halka arz işlemlerine katılmak için hesaplarına yeterli para olmasına rağmen bu işlemi gerçekleştiremediklerini dile getiriyor.

Halka arzlarda şikayet yağmuru

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!