featured

Borsadaki sert düşüşün nedeni belli oldu : Borsa neden düşüyor? Borsada düşüş devam edecek mi?

Borsa İstanbul, yeni ekonomi yönetimiyle birlikte başlattığı ralliyi bu hafta oldukça sert bir şekilde yüzde 4.3’lük kayıpla noktaladı. Uzmanlara göre, bu keskin düşüşün temel nedeni kâr satışları oldu. Haziran ayındaki seçimlerin ardından rekor üstüne rekor kıran Borsa İstanbul, haftaya 4.928 puandan başlayarak haftanın başında 8.403 puana ulaşmıştı. Ancak, bu yükseliş haftanın sonunda yüzde 4.3’lük bir kayıpla son buldu.

borsadaki sert düşüşün nedeni belli oldu : borsa neden düşüyor? borsada düşüş devam edecek mi? 1

BİST 100 endeksindeki bu düşüş, 2023 başındaki seçim atmosferinde yaşanan kayıpları hatırlatıyor ve seçim sonrası ivmelenen yükselişin ardından son günlerde hisse senedi piyasalarında görülen satış eğilimi, Borsa İstanbul’un geleceğine dair bazı endişelere neden oluyor.

borsadaki sert düşüşün nedeni belli oldu : borsa neden düşüyor? borsada düşüş devam edecek mi? 2

Seçim sonrası belirsizliğin sona ermesi ve yeni ekonomi ekibinin uygulamaya koyduğu değişen ekonomi politikalarıyla birlikte, ciddi bir rallinin başladığı düşünülüyordu. Ancak, endeks, 3 ay içinde 4.928 puandan başlayıp haftanın başında 8.403 puana ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Bu hafta yaşanan sert satışlar ise endişe yarattı. Birkaç ay süren hızlı yükselişlerin ardından gelen bu kayıplar, 2024 Mart’ında yapılacak yerel seçimlere yaklaşırken, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi benzer bir satış trendine işaret edebilir.

borsadaki sert düşüşün nedeni belli oldu : borsa neden düşüyor? borsada düşüş devam edecek mi? 3

Uzmanlar, seçim öncesi bir satış trendinin henüz başlamadığı görüşünde. Son günlerde yaşanan satışları “sürekli yükselen bir borsada kâr satışları” olarak değerlendiriyorlar. İlerleyen günlerde, yerel seçimlere kadar veya reel faizlerde önemli bir değişiklik olmadıkça, piyasada ılımlı bir hava bekleniyor.

Borsadaki sert düşüşün nedeni belli oldu : Borsa neden düşüyor? Borsada düşüş devam edecek mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!