featured

Borsada arz büyüklüğü 1.9 milyar dolar

Türkiye’nin finansal piyasaları hareketli bir yıl geçirirken, Borsa İstanbul da büyüme ivmesini sürdürmeye devam ediyor. Bu yılın ilk yarısında Borsa İstanbul üzerinden gerçekleştirilen halka arzlardan elde edilen gelir 1.9 milyar doları buldu.

Borsa İstanbul, özellikle Frankfurt, Londra ve Milano gibi büyük borsaların bile önünde yer alarak, bu yıl şirketlerin ilk halka arz süreçlerinde oldukça başarılı bir performans sergiledi. Toplam halka arz büyüklüğünün 1.9 milyar dolar seviyesine ulaşmasıyla Borsa İstanbul, dünya genelinde en büyük halka arz organizasyonlarına ev sahipliği yapan bölgeler arasında yerini aldı.

2023 yılı itibarıyla Çin, yaklaşık 40 milyar dolarlık halka arz geliri ile bu alanda liderliği sürdürüyor. ABD ise 10 milyar doların üzerindeki geliriyle ikinci sıraya yerleşirken, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya ve Hindistan da ilk beş ülke arasında yer alıyor.

Finansal analizlere göre, Türkiye’nin dokuzuncu sırayı aldığı bu listeye göre, Borsa İstanbul’u Japonya, Hong Kong ve Romanya gibi ülkelerin borsaları takip ediyor. Onuncu sırada ise Güney Kore bulunuyor.

Borsa İstanbul’un bu yükselişi sadece halka arz gelirleri ile sınırlı kalmıyor. Seçim sonrası yaşanan olumlu hava ve artan halka arz aktiviteleri, yeni yatırımcı sayısını da artırdı. Bu kapsamda pay senedi sahibi olan yatırımcı sayısı 6 milyon 24 bin 344 kişiye ulaştı.

Yabancı yatırımcıların payındaki azalış, yerli yatırımcıların piyasaya olan ilgisini artırdı. Özellikle yüksek enflasyonun etkisi altında olan yerel yatırımcılar, borsaya artan bir talep gösterdiler.

BIST 100 endeksi, bu yıl yüzde 38 oranında değer kazanırken, 2022 yılı başından itibaren görülen yüzde 318’lik büyüme de dikkat çekiyor. Dolar bazında hesaplandığında ise son 1.5 yılda BIST 100 endeksinde yüzde 104’lük bir artış yaşandı.

Halka arz endeksi ise genel endekse kıyasla neredeyse iki kat daha fazla getiri sağladı. 2022 yılından bu yana hızla yükselen halka arz endeksi, yatırımcılara ciddi bir kazanç fırsatı sunmuş oldu.

2023’ün ilk 8 ayında gerçekleştirilen halka arz sayısı, geçtiğimiz yılın tamamını geride bıraktı. Sadece Ocak-ağustos döneminde 30’un üzerinde ilk halka arz gerçekleşti. Bu da 2021 ile beraber en yüksek değeri oluşturdu. Borsada gerçekleşen ilk halka arzların sayısındaki artış, finansal piyasaların canlılığını yansıtıyor.

Borsada arz büyüklüğü 1.9 milyar dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!