featured

Borsa İstanbul’da 6 şirkete tedbir – 3 Kasım 2023

Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu’nun kararı gereği Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde, haftanın son işlem gününde 6 hisseye tedbir uygulanacağını duyurdu. İşte bu tedbirlerin ayrıntıları:

 1. DOBUR, MIATK ve YYAPI Payları:
  • 01/12/2023 tarihli işlemlere kadar (seans sonuna kadar), açığa satış ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.
 2. INGRM Payları:
  • 01/12/2023 tarihli işlemlere kadar (seans sonuna kadar), brüt takas tedbiri uygulanacak. Ayrıca, açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri brüt takas tedbiri süresince devam edecek.
 3. UFUK Payları:
  • 01/12/2023 tarihli işlemlere kadar (seans sonuna kadar), emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması, ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını içerir. Ayrıca, UFUK paylarında daha önce uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri, emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.
 4. MRSHL Payları:
  • 01/12/2023 tarihli işlemlere kadar (seans sonuna kadar), tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek. İlgili payda daha önce uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri, tek fiyat işlem yöntemi tedbiri uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Borsa İstanbul, bu tedbirlerin piyasanın istikrarını korumak amacıyla alındığını duyurdu. Bu gelişmeleri takip etmeye devam etmek önemlidir.

Borsa İstanbul’da 6 şirkete tedbir – 3 Kasım 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!