featured

Borsa İstanbul’da 6 hisseye tedbir – 2 Kasım 2023

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamalara göre, 6 hissenin tedbirle başlayacağı bildirildi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) devreye alınacak ve bu çerçevede EGPRO, ELITE, PRZMA ve SANFM hisseleri bugünkü seans başından 1 Aralık 2023 tarihli işlemlerin sonuna kadar açığa satış ve kredili işlemlere konu edilmeyecek.

Ayrıca, LINK hisseleri de bugünden itibaren bir ay süreyle emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması,” “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” gibi uygulamaları içermektedir. Bu süreçte, LINK hisselerinde daha önce uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri de devam edecektir.

YAPRK hisseleri için ise 02/11/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 01/12/2023 tarihli işlemlerin sonuna kadar brüt takas uygulanacak. Bu süre zarfında, ilgili hissede daha önce uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbirleri de brüt takas tedbiri süresince devam edecektir. Bu tedbirler, piyasa istikrarını sağlamak amacıyla alınan önlemlerdir ve yatırımcıların dikkatle takip etmeleri önemlidir.

Borsa İstanbul’da 6 hisseye tedbir – 2 Kasım 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!