featured

Borsa İstanbul’da 5 hisseye tedbir kararı – 7 Kasım 2023

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamalara göre, 5 farklı hisse senedi için çeşitli tedbirler alınacağı bildirildi. Sermaye Piyasası Kurulu’nun kararı gereği Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) uyarınca şu önlemler alınacak:

  1. AVHOL Payları: AVHOL payları, 06 Aralık 2023 tarihli işlemlere kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.
  2. AYES ve TDGYO Payları: AYES ve TDGYO payları, 07 Kasım 2023 tarihli işlemlerden 06 Aralık 2023 tarihli işlemlere kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Bu tedbir, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanmasını, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanmasını ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanmasını içermektedir. Ayrıca, açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri de bu dönem boyunca geçerli olacak.
  3. UFUK Payları: UFUK payları, 07 Kasım 2023 tarihli işlemlerden 06 Aralık 2023 tarihli işlemlere kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek. Bu dönem boyunca açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri de devam edecek.
  4. MARKA Payları: MARKA payları, 07 Kasım 2023 tarihli işlemlerden 06 Aralık 2023 tarihli işlemlere kadar emir iletim kanalları kısıtlanarak (internet emir yasağı ile) işlem görecek. Bu süre zarfında açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas, emir paketi ve tek fiyat işlem yöntemi tedbirleri de internet emir yasağı tedbiri ile devam edecek.

Söz konusu tedbirler, piyasa istikrarını korumak ve aşırı oynaklığı önlemek amacıyla alınmıştır. Yatırımcılar, bu önlemleri dikkate alarak işlem yapmalıdır.

Borsa İstanbul’da 5 hisseye tedbir kararı – 7 Kasım 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!