featured

Borsa İstanbul’da 3 hisseye tedbir – 13 Haziran 2024

Borsa İstanbul (BİST), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği açıklama ile üç hisse senedi hakkında alınan önleyici tedbir kararlarını duyurdu. Yapılan incelemeler sonucunda, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde belirli kısıtlamalar getirildi.

Tek-Art Turizm (#TEKTU.E): 13 Haziran 2024 tarihinden itibaren (seans başından), 12 Temmuz 2024 tarihine kadar (seans sonuna) bu hisse senedi kredili işlemlere konu edilemeyecek. Bu karar, yatırımcıların yüksek volatilite dönemlerinde daha dikkatli olmalarını sağlamak amacıyla alındı.

Kaplamin (#KAPLM.E): Aynı tarihler arasında, bu hisse için brüt takas uygulaması devreye alınacak. Brüt takas uygulaması, yatırımcıların işlemlerinde daha yüksek teminat gereksinimi getirilerek, piyasa manipülasyonlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Diriliş Tekstil (#DIRIT.E): 13 Haziran 2024 tarihinden itibaren, 12 Temmuz 2024 tarihine kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” gibi uygulamaları kapsıyor. Bu tedbir, piyasa şeffaflığını artırmak ve ani fiyat hareketlerinin önüne geçmek için alındı.

BİST tarafından alınan bu tedbirler, piyasanın sağlıklı işleyişini korumak ve yatırımcıları ani ve büyük fiyat dalgalanmalarına karşı korumak amacıyla uygulanmaktadır. Bu süreçte yatırımcıların, belirtilen tarihler arasında bu hisselerde işlem yaparken belirtilen kısıtlamaları göz önünde bulundurmaları önem taşımaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
Borsa İstanbul’da 3 hisseye tedbir – 13 Haziran 2024
Yorum Yap
Giriş Yap

Finansopia ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!